Bułeczki z pomidorami


Dom śpi. Mam wrażenie, że śpi jeszcze cały świat. Na palcach wymykam się z sypialni. Do kuchni. Pomalutku, po cichutku wyciągam z szafek wszystkie potrzebne mi rzeczy. Miskę z jednej, wagę z drugiej, mąkę... Zabawne jest i dziwne, że w dni pracujące zwlekam się z łóżka ledwie po to, by wcisnąć guzik ekspresu do kawy i dopiero po pierwszej filiżance zaczynam funkcjonować. A dziś, choć jest niedziela, upajam się tą cichą chwilą, kiedy jeszcze w oparach snu będąc zaczynam wyrabiać ciasto na śniadaniowe bułeczki. Kilka minut później wstawiam pojemnik z ciastem do piekarnika i ustawiam program wyrastania. Teraz mogę usiąść z herbatą przy stole i co jakiś czas zerkać na słabe światło dobiegające ze środka. Jest w tym widoku coś, co mnie uspokaja i sprawia, jeszcze mocniej to wtedy czuję, że we własnym domu jestem dokładnie na właściwym miejscu.


Bułki pomidorowe:

330g mąki pszennej
200g ciepłego mleka
1 łyżeczka soli morskiej
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki oliwy z suszonych pomidorów
1 płaska łyżeczka drożdży instant

Wszystkie składniki wyrobić w dużej misce na gładkie ciasto. Odstawić na kilka minut, po czym wyrobić jeszcze raz, aż ciasto nabierze gładkiego wyglądu i pewnej elastyczności. Następnie przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 1 - 1 1/2 godziny. Po tym czasie ciasto wyciągnąć na posmarowany olejem albo obsypany mąką blat, podzielić na części (ja dzielę na 8). Z każdej części uformować okrągłą bułeczkę. Gotowe poukładać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 20-40 minut.
Wyrośnięte bułeczki pieczemy w temp. 180 st C przez ok.15 minut


Komentarze

  1. Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. :) Do wygrania jest zestaw dowolnie wybranych przypraw dobrej jakości! By wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać przepis na danie mięsne (szczegóły w linku). Są trzy miejsca, trzy nagrody, jest o co walczyć!

    http://szefowa-kuchni.blogspot.com/2015/01/konkurs-wygraj-zestaw-wybranych-przez.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i komentarze :)